Do kotletów mielonych babcia dodawała nietypowy składnik. Wychodziły idealne, więc korzystam z jej przepisu
Moja babcia robiła tak pyszne kotlety mielone, że do dziś na myśl o nich od razu cieknie mi ślinka. Na szczęście mam jej przepiśnik i mogę je przygotować, gdy tylko najdzie mnie ochota. Wystarczy, że oprócz dobrej wieprzowiny kupię kilka kwaśnych jabłek.
To właśnie ten składnik odpowiada za niesamowity smak i soczystość kotletów mielonych mojej babuni. Nie sądziłam, że ten kulinarny eksperyment zakończy się dobrym efektem, ale zaufałam wskazówkom zawartym w notesie. Przygotowałam danie tak pyszne, że teraz cała rodzina pyta, kiedy zrobię je ponownie.
Jak zrobić kotlety mielone jak u babci?
Soczysta i przyjemnie orzeźwiająca wersja kotletów mielonych powstanie w chwilę. Wystarczy, że do mięsa mielonego dodasz kwaśne jabłko starte na tarce. U nie zwykle jest to szara reneta, ale sprawdzi się też antonówka lub szampion. Owoc ten jest na tyle soczysty, że konsystencję masy wystarczy „uregulować” przy pomocy bułki tartej i jajek. Musisz spróbować, bo efekty są zachwycające.
Przepis: Kotlety mielone z tartym jabłkiem
Soczyste i orzeźwiające kotlety mielone, które pokocha całą rodzina.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 380 w każdej porcji
Składniki
- 500 g mielonej łopatki wieprzowej
- 1 średnia cebula
- 2 kwaśne jabłka
- 4 łyżki bułki tartej
- 1 jajko
- 1 płaska łyżeczka tymianku
- pieprz
- sól
- 4 łyżki oleju rzepakowego
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówCebulę obierz i posiekaj. Jabłka umyj, obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o większych oczkach. Na jednej łyżce oleju rzepakowego zeszklij warzywo i przesmaż je dość krótko z owocową pulpą (około 3 minut). Całość ostudź.
- Robienie masy na kotlety mieloneW misce połącz mięso mielone oraz ostudzoną zawartość patelni. Dodaj bułkę tartą oraz jajko. Wyrób. Na koniec dopraw tymiankiem, pieprzem i solą.
- Smażenie kotletów mielonych babciNa patelni rozgrzej pozostały olej rzepakowy. Smaż na nim uformowane z mięsnej masy owale, aż będą rumiane z obu stron.
Jak podać kotlety mielone z tartym jabłkiem?
Do takiej wersji kotletów mielonych idealnie pasuje surówka z marchewki. Ja lubię tę z dodatkiem imbiru, który nadaje przyjemnej pikanterii i sprawia, że całość ma jeszcze więcej charakteru. Możesz też wybrać kwaskowe dodatki takie jak ogórki kiszone czy kapusta z beczki – też będą pasowały. Koniecznie podaj jeszcze ziemniaki z wody z odrobiną masełka.
Inne warianty kotletów mielonych babci
Kotlety mielone w tym wydaniu będą pyszne także wtedy, gdy zdecydujesz się na wrzucenie jabłka o słodkim smaku. Polecam szczególnie odmianę gala i cortland. Obie oprócz słodyczy – takiej lekko nawet miodowej – mają też lekko wyczuwalne nuty korzenne, które świetnie podkreślają smak mięsa wieprzowego.
Masę na kotlety mielone możesz też doprawić innymi ziołami. Gdy wybierzesz wymienione przeze mnie wyżej jabłka postaw na dodatki takie jak kmin rzymski czy pieprz ziołowy. W wersji z jabłkiem kwaśnym dobrze sprawdzą się też rozmaryn lub kurkuma. Użyj ich tylko osobno, bo obie są bardzo wyraziste i razem nie będą się „zgrywały”.